AKTUALNOŚCI
dodano 25-06-2017
O. Federico Lombardi otrzyma doktorat honoris causa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Zasłynął jako dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, zastępując na tym stanowisku legendarnego już rzecznika św. Jana Pawła II, Joaquína Navarro-Vallsa. Pracował u boku trzech papieży, kierował Watykańskim Radiem i Ośrodkiem Telewizyjnym.

Fot. Waldemar Kompała

Doktorat honoris causa otrzyma w zakresie teologii środków społecznego przekazu - za wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła. Honorowy tytuł odbierze 24 października w auli UKSW w Warszawie.

W następnym dniu weźmie udział i wygłosi wykład w konferencji naukowej na temat teologii środków społecznego przekazu w naukach o mediach. Konferencja odbędzie się na UKSW z racji 25-lecia Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa, jaki istnieje na Wydziale Teologicznym tego uniwersytetu. 

Aktualnie (od 1 sierpnia 2016 r.) o. Lombardi  jest prezesem zarządu „Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI”, która wspiera badania i studia nad myślą kard. Ratzingera.

W latach 2001–2013 był dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV). Na antenie rozgłośni regularnie komentował wydarzenia z życia Kościoła i relacjonował papieskie pielgrzymki.  Wcześniej był dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego.

Federico Lombardi, rocznik 1942, w roku 1960 wstąpił do nowicjatu jezuickiej prowincji turyńskiej. W latach 1962–1965 studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Jezuitów „Aloisianum” w Gallarate. W latach 1965–1969 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie, jednocześnie studiując matematykę na Uniwersytecie w Turynie, gdzie uzyskał dyplom z matematyki. W latach 1969–1973 kształcił się w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem, gdzie uzyskał licencjat z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1972. Od roku 1973 pracował w redakcji dwutygodnika jezuickiego „La Civiltà Cattolica”. W latach 1984–1990 prowincjał włoskiej prowincji Zakonu Jezuitów.

O. Federico Lombardi posiada już trzy tytuły doktora honoris causa - uniwersytetów w Toronto (Kanada), w Salamance (Hiszpania) i Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.

Przypomnijmy, że obecnie, od 1 sierpnia 2016, nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej jest dr Greg Burke ze Stanów Zjednoczonych. Jego zastępcą po raz pierwszy jest kobieta dr Paloma García Ovejero z Hiszpanii.

jo/mk, jk

W sprawie wywiadów z o. Lombardi w dniach 23-24 X br. - kontakt: ks. Józef Kloch, tel. 600 032 432, mail: JWKloch@gmail.com. Zgłoszenia do końca września.