AKTUALNOŚCI
dodano 10-06-2017
mgr Marcin Grudzień

 

mgr Marcin Grudzień - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Collegium Civitas (dziennikarstwo) oraz Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych Akademii Pedagogiki Specjalnej (socjologia mediów). Certyfikat trenera zdobył w Szkole Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP). Od 10 lat związany z sektorem pozarządowym. Koordynował kilkanaście dużych projektów z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej (także w Ukrainie, Litwie i Białorusi) m.in. „Młodzieżowa Akcja Multimedialna” i „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej”. Był współtwórcą i jurorem Olimpiady Medialnej dla uczniów szkół średnich, organizowanej przez Fundację Nowe Media.

Prowadzi szkolenia i treningi z zakresu edukacji medialnej, komunikacji z mediami w sytuacjach kryzysowych, prawa autorskiego i wolnych licencji, wykorzystania nowych technologii w edukacji, mowy nienawiści, autoprezentacji i komunikacji dla uczniów, studentów, nauczycieli, dziennikarzy, PR-owców oraz działaczy trzeciego sektora. Obecnie pracuje przy dwóch projektach z zakresu bezpieczeństwa cyfrowego jako trener – superwizor. Autor i redaktor materiałów edukacyjnych z zakresu edukacji medialnej, m.in. „Przewodnika po animacji medialnej” i „Netografia w edukacji, czyli koniec ze Źródło: Internet”. Wcześniej przez wiele lat dziennikarz i redaktor, m.in. w magazynie „Unia & Polska”, dziennikach „Życie” i „Dziennik” oraz tygodniku „Ozon” i prasie hobbystycznej. Ekspert Centrum Edukacji Obywatelskiej przy projekcie „Szkoła z klasą 2.0” i reformie prawa autorskiego Centrum Cyfrowego.

Współpraca z UKSW to jego trzecie podejście do pracy akademickiej. Poprzednio – wykładowca przedmiotu „dziennikarstwo internetowe” w Społecznej Akademii Naukowej w Warszawie oraz trener narzędzi IT w edukacji w APS. Zainteresowania badawcze i nie tylko: wizerunek ruchów społecznych i trzeciego sektora w mediach, dyskurs w mediach, media a płeć, paniki moralne i kryzysy a media, prawo i etyka w mediach. Prywatnie: mąż, ojciec dwóch córek.