AKTUALNOŚCI
dodano 16-12-2018
Eliminacje Etapu Mazowieckiego Olimpiady Wiedzy o Mediach za nami!
14 grudnia 2018 roku w całej Polsce odbyły się Zawody Okręgowe Olimpiady Wiedzy o Mediach. Nasz Instytut był bezpośrednio zaangażowany w organizację Mazowieckiego Etapu, który został przeprowadzony na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego na ul. Bednarskiej 2/4 w Warszawie.

W tym roku eliminacje Mazowieckiego Etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach zgromadziły ok. 60 uczestników. Przedstawicieli szkół, nauczycieli, a szczególnie uczniów - olimpijczyków przywitał prof. UKSW dr hab. Grzegorz Łęcicki, Dyrektor naszego Instytutu oraz prof. dr hab. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas tego oficjalnego otwarcia prof. Łęcicki przybliżył młodym uczestnikom osobę, działalność, a przede wszystkim zasługi dla polskiego medioznawstwa prof. dr. hab. Antoniego Lewka, założyciela naszego Instytutu.

Pisanie testu rozpoczęto w samo piątkowe południe. Pytania, jak zawsze, dotyczyły mediów i komunikacji, w tym zwłaszcza historii mediów, ale także współczesnych ich działań oraz uwarunkowań. Nie zabrakło również nawiązania do polskich i zagranicznych mediów, kwestii własności mediów, zjawisk i pojęć kluczowych w naukach o mediach i komunikacji społecznej. Na podstawie punktacji z testu wyłoniono 10 zwycięzców, z którymi zobaczymy się już w dn. 15-16 marca 2019 roku podczas finału, czyli centralnych zawodów Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!

Po napisaniu testu młodzież miała okazję spotkać się z gościem specjalnym, Krzysztofem Mroziewiczem, wieloletnim dziennikarzem, publicystą, dyplomatą, który opowiedział o tajnikach swojej pracy jako korespondenta wojennego, a także o wyzwaniach i trudnościach pisarza już może nie tyle podróżującego, relacjonującego światowe konflikty zbrojne, ale pracującego w zaciszu swego gabinetu.

Następnie, uczniowie zapoznali się ze specyfiką oraz ofertą edukacyjną Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz naszego Instytutu. O tym, co nasz wyróżnia i czego szczególnie można się u nas nauczyć opowiedział nasz pracownik, Tomasz Knecht. Po prezentacjach uczelni, instytutów ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

Przypominamy, że głównymi organizatorami Olimpiady Wiedzy o Mediach jest Wydział Teologiczny UKSW (Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa) oraz Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW. Obecna W tym miejscu jeszcze raz – w imieniu Władz Wydziału i Instytutu - dziękujemy naszemu sponsorowi – Rodzinie ks. prof. dr. hab. Antoniego Lewka – za pokrycie finansowe naszego udziału w organizacji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Dziękujemy również dr. Tomaszowi Płonkowskiemu za wspaniałą pomoc podczas Olimpiady. Szczególne również podziękowania kierujemy do naszych wspaniałych Studentów, których profesjonalizm i ogromna otwartość były nieocenioną pomocą i piękną wizytówką naszego Instytutu podczas prac organizacyjnych i reprezentacyjnych w czasie tego etapu Olimpiady. A są to następujące osoby: Anna Morawiec, Natalia Juszczak, Patrycja Lemieszek, Ewa Miśko, Ula Kopeć, Michał Pierściński, Igor Szulim, Maciej Ziółkowski. Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w finale, już w marcu 2019 roku.

dr Małgorzata Laskowska
ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC
Instytut Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa WT UKSW

Prof. dr hab. Janusz Adamowski, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC, dr Tomasz Płonkowski i studenci Instytutu, zaangażowani w organizację Olimpiady.

Dr hab. Grzegorz Łęcicki, prof. UKSW, dyrektor IEMiD UKSW i prof. dr hab. Radosław Pawelec UW - przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.